diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

what is the main cause of urban migration in the united states
if the government wants to help the economy to grow it can increase spending tax levies interest rates but this can also increase the budget debt
Brady made a scale drawing of the state of colorado. he used a scale of 1 inch to 20 miles. the length of the scale drawing is 19 inches, and its width is 14 in
What are the features of a good medicine?
what are two campaign slogans for the 1800 presidential election
what is the net force on the net force gauge
The functions graphed show the snowfall, in inches, of two cities after x hours. Select each correct answer. - Smithville had a faster rate of snowfall. - Sn
what type of plot structure allows authors to follow different characters through their own seperate narratives, eventually converging, as the story is resolved
Suppose you earn $8.10 per hour. How much will you Earn if you work a 50-hour week?
What are the zeros of the quadratic function f(x) = 2x2 – 10x – 3?