keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

What is 2.06% written as a decimal ?
how were different United States regions linked economically?
TICKETS: All you can ride: $25 7 tickets for $5 a. Write an equation in slope intercept form for the total cost of any number of tickets at 7 tickets for $5. b.
i need expert quotes on red pandas
if Justin is 2 years older than ethan and in 9 years the sum of their ages will be 38 how old are they now? Can someone please help me with this question
what did sr isaac newton contribute to scientific thinking and knowledge
there are 8 pencils in a package. how many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils
If animal cells contained chlorophyll, how would animal life be different?
5/8 is less or more than 2/3
An atom of an element has 10 protons. What is also true of that atom? A. It has 10 electrons. B. It has 10 isotopes. C. It has 10 neutrons. D. It has 10 ions.