Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 2(7n + 5m – 3m)
please someone help i can’t do math it runs in the family math is HARD!!!!!
How do I start a hook? Please give me some examples.
Why does meiosis produce cells with fewer chromosomes?
Examine the graph. (below) Select each interval where the graph is increasing. ​ 2 ​ −1 −3 ​ 0
Write an equation that passes through the points (0,-5) and (8,-5)
The length of a rectangle is 3 more than the width. The perimeter of the rectangle is 72 in. What is the length of the rectangle? Answer ASAP for brainly
How does elevation impact Climate?
Which percent is equivalent to 2.5? 2.5% 25% 250% 2,500%
Estimate 63,266 -42,657 by first rounding each number to the nearest thousand.