chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Masks had disappeared by Elizabethan times and women were allowed to act
What does gatsby tell nick he wants daisy to do?
A patient has a large amount of glucose in her urine. What does this most likely indicate
A mouse runs for cover in the presence of a cat. the cat is an example of a(n _____ stimulus.
Which equation has the solutions x = 5+/- 2 the squire root of 7 over 3
what are the primary function of the male reproductive system
which is the equation of the line passing through (0 4) and (8 0)
what is the chemical symbol for the starting substance 2nacl+2h2o->2naOH+cl2+h2
How many 3/7 cup sugar bowls can be filled from 6 cups of sugar
What would we see if we were able to travel within the multiverse?