Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

'for a good cause if you are determined you are able to overcome any obstacle'. explain
Find 4 consecutive even integers where the product of the two smaller numbers is 72 less than the product of the two larger numbers?
Hassan's backyard swimming pool is 30 feet long, 20 feet wide, and 5 feet deep. There are 7.5 gallons of water in 1 cubic foot. How many gallons of water will t
Which characteristic is shared by sonnets and haiku?
How many hours are 180 minutes
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
'for a good cause if you are determined you are able to overcome any obstacle'. explain
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0
'for a good cause if you are determined you are able to overcome any obstacle'. explain
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0