ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Are most Muslims Arab
What function do you know from calculus is such that its first derivative is itself? (Do not use the function f(x) = 0.)
Some large hardware stores such as home depot boast of carrying as many as 20,000 different products in each store. this volume of goods is the result of the pu
Why is earth called a dynamic planet?
False or true some maya pyramids where over 200 feet tall.
I need to solve for 3x+7=-x-1
What are the advantages of a democracy
factor the polynomial using the pattern x^2+9x+18
What are some good sources of the human enzyme catalase?​
What change in part of speech occurs when the suffix -ent is added to the word reminisce? A. adjective to adverb B. adjective to noun C. verb to noun D. verb to