ashlyyloza11
ashlyyloza11 ashlyyloza11
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

You ride the metro train 16 times a month to work for $5.25 a day. A monthly pass is $70. Which
would cost less?

Respuesta :

dameonaranjo50 dameonaranjo50
  • 02-06-2020

Answer:

Yes it would be Cheaper to get the pass becuse without it your spending 84 dollars and with it your spending 70

Step-by-step explanation:

Answer Link
FamilyPowder FamilyPowder
  • 02-06-2020

Answer:

A monthly pass that is $70

Step-by-step explanation:

16*5.25= 84

$84 is greater than $70

Answer Link

Otras preguntas

There are 6 red marbles, 4 blue marbles, and 15 green marbles in a jar. If you reach in and randomly draw one, what is the probability that you will choose a re
A representative acting as a delegate a. Votes his or her constituents' positions only when they believe the constituents understand the issue.b. Hardly conside
A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?
Las palabras Alegria,Sorpresa y Miedo en Pasado,presente,futuro,1persona,2persona,3persona,en singular y plural, en indicativo,subjetivo e imperativo.
Calculate the gradient of the line 2y =8x+4
Explain the population impacts the Europeans had on the Indigenous Peoples
how many sentences can I make with a 120 word limit please help ​
Instructions: Write a journal entry on the following prompt. Answer the following questions. Prompt: Imagine you are offered the chance to receive a computer wi
HELP ME ASAP PLS !!!
Find the distance between the points (1, 4) and (- 2, - 1).