gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Who was nick surprised to see one afternoon at gatsby's house?
Which of the following is the BEST theme of our text Nectar in a Sieve? Question 10 options: Out with the old and in with the new. Love can overcome all obstacl
Why is Foreign Minister Eban giving this statement?
How is the energy divided up in the plant
How can 52/9 be expressed as a decimal?
Only Lena had her homework. what is the simple subject?
Read the excerpt below and answer the question. [8] I shall now therefore humbly propose my own thoughts, which I hope will not be liable to the least Objecti
Hot tcs food received at which temperature can be accepted
The potential difference in a simple circuit is 2 v and the resistance is 2 ω . what current flows in the circuit? answer in units of a.
Help I don’t know the answer