1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A wrong is unredressed when retribution overtakes its redresser. it is equally unredressed when the avenger fails to make himself felt as such to him who has do
when was radar invented and why?
A three-wire installation provides a power source for a ________ service. A. 1,000 V B. 4,160 V C. 50 V D. 120/240 V
Which is true? A 0.0038 > 0.004 B 0.0749 = 0.075 C 0.4731 > 0.5001 D 0.7910 = 0.79
Write an expression that shows how to multiply 4x365 using place value and expanded form
Why is nuclear fusion more attractive as an energy source than nuclear fission?
Can someone help me find the slope of the line
Suppose the amount of sand in front of a large, beachfront hotel is slowly disappearing. Explain the process that is likely causing this problem. Suggest a way
What is x*24-34+56? And how did you get the answer?
Identify the dependent variable in the statement: the speed you walk and the time it takes to complete your mile walk. Question 9 options: The time it takes you