kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

the relationship among mass force and acceleration is explained by
Which sentence contains an adjective clause? a. Others, such as flies, have only two wings. b. All insects have six legs, two antennae, and three body parts.
What is the value of the variable that makes the statement true? c + (–8) + (–5) = 0 a. –13 b. –3 c. 3 d. 13
As American forces approached Japan, Japanese forces A. won an important victory in the Philippines. B. conquered every island the United States held. C. surren
write the number with the same value as 28 tens
Show the math work for $132 divided by $5.50
an apple orchard sells apples in bags of 10. the orchard sold a total of 2,430 apples one day. how many bags of apples was this
A city planner has announced plans to establish a coastal city that will be the main trading port for a region. Knowing how the geographic location of New Orlea
Is the product of 0.4 x 1.8 greater than or less than 0.4 ? Explain your reasoning
Which belief was generally held by the Founding Fathers at the Constitutional Convention in 1787? Slavery should be abolished. Presidents should be powerless. A