angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

How do you find the surface area of a cube
Some residents were surprised by how Senator Nikita Kapoor voted on the tax bill, but she argued that her intentions had been crystalline from the beginning of
Gina wants to save money for a holiday to bali at the end of the year. she estimates that if would cost her $2200 but she only has 14 weeks of work till then. W
Pls help me guys! This is super hard
Are trade and markets more important reasons for european imperialism in africa than politics and nationalism or technology?
The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple
Explain what Coleridge achieved by combining real and imagined details in his poem “Kubla Khan.” What principle does he promote through this practice?
What historical events are important to know about colorado??
Read the numbers and decide what the next number should be. 11 22 13 26 15 30 17
how many italian troops were deployed in wwII