chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Bill wants to be more physically active. Research on what helps adults be more active suggests that Bill_____.
Lenny started making contributions to a traditional IRA when he got his first job at age 24. His contributions averaged $2400 annually. Lenny was in the 25% ta
Clustered population patterns always start out as linear, but then some neighbors bust free. A. True B. False
What achievement did Alvarez accomplish with his son?
Math help plssssssss (1)
Translate the following phrase to Spanish using polite commands with the subjunctive tense in the third person singular form. Remember to use the correct punctu
What is the value of x?
Which of the following is not one of the ways that weathered nutrients can return to an ecosystem's environment? dissolved in water released into the atmosphere
Carlos graphs the equations y = 0.5x2 + 3 and y = –4x2 + 24x – 35 and generates the graph below. Which conclusion is supported by the graph?
Find the area of the complex figure. explain how you got it