Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true of a placenta? a. The placenta passes oxygen, nutrients, and other useful substances from the fetus to the mother. b. The placenta passe
what types of units are used to describe area?
I need help on my English homework I have no
How do you solve x²-10x+9=0 by completing the square?
how do you simplify fractoins
How did world war 1 contribute to the collapse of the Russian monarchy?
when did fair trade start
how do you say I want a bowl of soup in spanish
how do you say I want a bowl of soup in spanish
What is the first 30 numbers of pi?Last one Promise!