highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

Instructions:Select the correct text in the passage. Which part of this excerpt from To Kill a Mockingbird by Harper Lee is an example of metaphor? 1"I wanted y
How did nationalist thinkers define "the nation"?
what is sociological imagination
Describe a situation where you resisted peer pressure.
**PLEASE HELP ASAP** Terri is analyzing a circle, y^2 + x^2 = 36, and a linear function g(x). Will they intersect? Yes, at positive x-coordinates or zero Yes,
A $25,000 purchase decreases 12% in value per year. Determine the values of the purchase after 3 years and after 7 years.
The pair of values below is from an inverse variation. Find the missing value. (4,14), (10,y)
How many hydrogen atoms are there in 3.50 grams of methane?
How do u work out This equation?
how much heat is required to convert 74 grams of ice at -4 C into 74 grams of water at 52 C Hf=334 j/g