katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Earth is a close approximation of a natural closed system.  What are some ways that living in a closed system affects each of us.
Hassan's backyard swimming pool is 30 feet long, 20 feet wide, and 5 feet deep. There are 7.5 gallons of water in 1 cubic foot. How many gallons of water will t
simplify (1/x) + (1/(x+h)
Add these fractions (Lowest Terms) a) 1/6 + 1/6 b) 1/4 + 3/8 c) 2/3 + 5/6 d) 9/21 + 4/7 e) 1 3/5 + 1/10 f) 1 1/4 + 11/12 g) 1 2/3 + 2/3 h) 1 5/6 + 3 2/5
How many flags are in this wolld ;)
How many hours are 180 minutes
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10
the length L of a spring is given by L=(3/4)F + 5 where F is applied force. What force F will produce a length of 8?
Please answer:If a stadium holds 60000 people.1. If the stadium is 2/3 full, how many people are there?2. If the stadium is 3/4 full, how many people are there?
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0