raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

A vector id a segment of DNA that can kill the desired gene or gene fragment in a bacterium. TRUE or FALSE?
The Pythagorean identity 1+cot^2 theta=csc^2 theta can be converted to the other Pythagorean identity 1+tan^2 theta=sec^2 theta. Show the steps on how to do th
Simplify the expression using order of operations and explain the steps 70[2.50+(−0.60)]+25[3.75+(−0.70)]
what are the physical properyies of the earths crust? ​
SOMEONE PLEASE HELP i'm struggling terribly :( Match the volume formula and figure. Be specific. A. πr2h B. Bh C. 43πr3 D. 13Bh E. 13πr2h
Why didn’t all Democrats support Harry Truman in 1948? A) he was not anti communist B) the republicans wanted him to run with them C) Truman was a Dixiecrat
What are the advantages of conical burrs over flat burrs
What is the value of d?Round your answer to the nearest tenth.
To clean dirt away Spanish
The tyndall effect is used to distinguish between