ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Illiteracy is the main cause of low quality of life
campaign and advocacies must be able to persuade its target audience to agree to its vision and mission​
Two negatively charged objects exert a force on each other. Describe the force between the objects, and describe two ways to increase the force between them.
When a point moves right on a coordinate plane, what happens to its x-value?
1. What is digital citizenship? ​
How are the components of a heterogeneous mixture distributed?
Which of the following accurately describe the Video from Website feature used in presentation software? Choose all that apply. It allows you to put a hyperlink
Please give me the correct answer ​
ahdjfvjxbxnxjzjsjnsmsnsns​
Drummers must have good what? listening skills transcription rhythm pitch MUSIC