gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

2. I invited Jeff to come for lunch but he wasn't hungry. (he / already / eat / lunch) ​
how to get 85% of 1600
carbon 10 has a half-life of 19.29s. if you have 1.53 kg, how long will it take until you have less than 10.0 g.
I have a question asking "What is the average value of the function x^2+4x-9 on the interval [-1,7]?" I keep on getting the answer 10 by plugging in -1 for x an
+ Round 26 to the nearest 10. Round to 20 20 21 22 23 Round to 30 23 24 25 26 27 28 29 + 30 = answer??​
Choose the correct answer: whats the answer?
for what value of k, the expression x²+kxy²+9y² becomes a perfect square​
6. A train accelerates from rest with an acceleration of 4 m/s2 for a time of 20 s. What is the train’s speed at the end of 20 s? (A) 0.25 m/s (B) 4 m/s (C) 2.5
(m-5)÷2=3m+5 solve and check the answer​
Given: AEFB, AE ≈ FB, DA ≈ CB, and angle A and angle B are right angles. Prove: Triangle DAF ≈ Triangle CBE and DF ≈ CE