getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation: -5/4n  = 40My answer choices are: A: n = -50, B: n = -32, C: n = 32, D: n = 50
(z+4)(z+3) Please Help!
True or false. If a line L1has equation y = mx + b, where m and b are constants with m ≠ 0, then an equation of a line L2 perpendicular to L1 has the form y = -
What Is a Zionist? Please help me :)
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
How do I factor 2y^2 - y - 10
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
a rectangular table top measures 4/9 of a meter long by 4/5 of a meter wide. the area is _____ square meter.
What is the World's Largest Rainforest?