saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I WILL GIVE YOU 15 POINTS If 48.5 grams of aluminum metal (Al) react with 62.8 grams of sulfur (S) in a synthesis reaction, how many grams of the ex
Which option is an example of a persuasive appeal? A. A police officer directing traffic B. A painting that shows a poor family C. A fistfight in the middle of
how to integrate ∫㏑x/χ from 1 to e
Between which two integers does square root 120 fall?
I need examples of common nouns please
Help ASAP please.. Karen wants to buy a $22.50 jacket that is marked 20% off. An estimate for the discount is .02 .2 2 20
use the numbers on the tiles to write the differences. then write the next fact pattern
how might a substitution mutation affect a person's traits A.by stopping DNA from replicating B.by prevention ribosomes from synthesizing proteins C.by changing
These factors can cause your hair to become dry and brittle. Sun Chlorine Heat Conditioner Drinking plenty of water
What are the 'parts' of a chemical formula?