janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Soviet Union close its borders and restrict travel abroad?
At a fundraiser breakfast, the bill for three glasses of orange juice and five pancake specials is $7.60, whereas the bill for one glass of orange juice and two
how many states make up the United States of America
How do you solve this equation ___ Al + ___ Na1 O1 H1 -___Na3 Al1 O3 + __ H2
White voters of British descent did not have to pay the poll tax or take the literacy test. This was legal until 1965 because of A.the grandfather clause. B.the
The substance which is dissolved in a solution is called: solvent colloids solute precipitant
Even in Arts cluster there is a need for a. only an art degree.B. technology training. c. mostly unskilled labor. d. no new job seekers.
The longest interval of time is called _____. an eon a period an era a century
Which type of chemical bond is formed between two atoms of bromine? (1) metallic (3) ionic(2) hydrogen (4) covalent
as the colonies moved toward independence, the first continental congress was created in what year