darweshan5 darweshan5
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

Four gallons of gasoline weigh 25 pounds. Find the unit rate in pounds per gallon.

Respuesta :

jenny939189
jenny939189 jenny939189
  • 02-02-2020
25/4 they got 6.25 unit rate in pounds per gallon
Answer Link

Otras preguntas

The original price of a pair of shoes is $36.00. Edward buys the shoes for 13% off its original price. Two weeks later Chad buys the same shoes for 29% off its
A manufacturer has a monthly fixed cost of $750 and a production cost of $15 for each item x that is produced. The product sells for $37 per item. Write the eq
WILL MARK BRAINLIEST A stamp collector bought 7 rare stamps for her collection. Each stamp cost $1,953. How much did the collector spend on the rare stamps?*
what is the formula to calculate nth term?​
How did the changing start date of the school year impact you? Use details and specific examples (emotions, logistics, family, work)
It is winter in London, England. what is the season in Cape Town, South Africa.
我很好。 what does this mean in english
what does inalienable mean in the declaration of independence
In scientific terms, pitch is determined by its frequency.a. trueb. false
You are throwing a pizza party for 15 people and figure that each person will eat 4 slices. You call the pizza place and learn that each pizza will cost you $14