pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

how are minute and seconds are related to degrees
During which years did the Second Bank of the United States operate
Answer all please! Would be a big help.
Peter decides to put carpet on the floor of his tree house. The area of the floor can be found by the expression 5((s)(h)/2), where s equals the side length and
If you make a solution by adding 5.0 moles of sodium hydroxide to 25.0 moles of water, what is the mole fraction of sodium hydroxide in this solution?
A student measured the lead content of a paint sample 4 times. The standard deviation of the measurements was found to be 1.5% of the average. Calculate the con
plz help me with French​
What is the answer to this question
A boxer is put on a diet to gain 20 lb in four weeks. The boxer gains 4 1/3 lb the first week and 5 5/6 lb the second week. How much weight must the boxer g
What is the southernmost state in the United States? How do you know?