Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

-3/4 (-4) please provide answer and how to solve it
What are the “soils” of democracy?
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
each year Lizzie's school purchases students agenda books, which are sold in the school store. This, the school purchased 350 books at a cost of $1,137.50 if th
If five notebooks cost $5.25, how much will three notebooks cost?
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
what is 9/25 as a decimal terminating or repeating decimal
Tom doesn't really want to give away blue marbles and would like to change the probability that he chooses a blue marble to 1/10.How many marbles that are not b
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
The first light bulb had a filament made of _____.