stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a ruling of the Dred Scott decision? A)the Missouri compromise was constitutional B) Slaves are property, not citizens C) The Fugitiv
The rhythmic patterns of Indian music are called A. pungis. B. talas. C. veenas. D. tablas.
there tiger barbs in a 15 gallon aquarium and giant dani is in a 30 gallon aquarium.what numerical expression to represent the greatest total number of fish tha
The Constitution creates different lengths of terms for representatives and senators. Write two to four sentences that explain the pros and cons of shorter and
54.45 the 5 in the tens place is ? The value of the 5 in the hundredths place?
Explain how to estimate 586 - 321 two different ways
Which philosopher wrote that the purpose of government is to secure citizens' lives and property? A. John Locke B. Charles de Montesquieu C. Justinian D. Thoma
In an autocracy, what kind of power does the leader hold?
If a doctor wanted to be sure that a patient's urinary system is working properly, what would be the BEST indicators to investigate?
how many ounces is in 1/2 of a gallon?