abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is common for someone in stage two of HIV? A. abdominal pain and chronic pelvic pain B. diarrhea, fever, and fungal infections C. flu sym
Hi,Can some one tell me how to solve this problem √-27 (step by step please)
All plots must have _____. themes conflict action dialogue
What value of x makes the equation true? 6.7 = –3.2 + x a. –9.9 b. –3.5 c. 3.5 d. 9.9
What is another word for cytosol
A cube is measure 1 cm on each side and has a mass of 2 grams. Will it float on water?
One coin is randomly selected from a jar containing 20 pennies, 15 nickels, 3 dimes, and 12 quarters. What is the odds of a value less than $0.05
Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s a. –22.94 b. 0.8 c. 4.5 d. 15.6
Energy is released to be used by a cell when a phosphate group is removed from ADP to form ATP added to ADP to form ATP removed from ATP to form ADP added to AT
Identify the sentence with all words spelled correctly. a. Silvio and​ Lena's marrage ceremony took place on the beach. b. Javier had to renew his​ driver's lic