mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

What are the qualities of a good topic? How will you ensure the topic you choose is relevant and interesting?
Why were the committees of correspondence powerful?
A student government organization is selling Christmas trees as a fundraiser. On Friday, they sold 5 noble fir trees and 3 douglas fir trees for a total of $420
Failure to incorporate _______ can easily lead to _______. Would the answer be: citations, plagiarism?
Companies raise funds to expand their business by
What is the additive inverse of -4a
The area of the base of a prism is 50 mm2. The perimeter of the base is 30 mm. The height of the prism is 7 mm. What is the surface area of the prism?
Which of the following is NOT a form of formal debate? A. an argument B. policy debate C. parliamentary debate D. Lincoln-Douglass debate
What does hemostasis mean?
Paulina works out with a 2.5 kilogram mass. What is the mass of the 2.5 kilogram mass in grams?