gabriellacrooks35 gabriellacrooks35
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

8 avocados cost $16.what is the cost of the one avocado

Respuesta :

Naee13 Naee13
  • 02-12-2019

Answer:

one avocado cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

16 divided by 8 is 2 so therefor one cost $2

Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 02-12-2019

Divide 16 by 8.

16 ÷ 8 = 2.

So, one avocado costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

Does vanadium borrow or lend
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
think about how this girl is feeling after she exercises what things can you see that are helping to keep her body temperature stable
when a constitutional amendment is ________ it is interpreted. disparaged developed construed enumerated
The psychologist who was the first woman to earn a doctoral degree in psychology in the US and is renowned for writing a comparative psychology book in which sh
the part of the psyche that controls the conscience or moral compass is the
Which of the following solutions will have a pH of 1? 1.0M CH3CO2H 0.1M CH3CO2H 0.1M HF 0.1M HNO3 0.1M NH3
Why does an author use dialogue in characterization?
what are china advanced cities?
Which group 2A element has the largest ionic radius?