marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

what is the cube root of 27/64?​
Which of these is a disadvantage of hydrogen fuel cells?
How many solutions exist for the given equation? 12x + 1 = 3(4x + 1) - 2 zero one two infinitely many
In the given figure x = 145°. What theorem can be used to prove the lines p and q are parallel?A) Same side interior angles converse theoremB) Corresponding ang
What’s the inverse of the function? f(x)=3^x+1
Select the correct answer. If a user clicks on the hyperlink generated by the following code, where will the web browser redirect the user? Click here to go to
Joe read 140 pages of his 300- page book. What percent of the book has he read?
I need help with this question really confused
define concentration and give examples.​
Find the domain and range.