banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A manufacturer makes closed cubic containers from sheet metal. How many square centimeters of sheet metal will a 27,000 cm 3 container need?
Explain how the quotation below illustrates the immigration policy of President Obama. "For we know that our patchwork heritage is a strength, not a weakness. W
Can some one find the area and perimeter?? Please!!!
please someone help me​
sin 40 = x/12 what is the value of x?
Genetic inheritance is being studied in a certain species of plant in which orange flower color (O) is dominant to white (o) and round leaf shape (S) is dominan
Can someone help me please
Organic matter is essential in soil for it to be able to produce vegetation. What roles do organic matter play in making soil viable? Select all that apply. 1
Hello and thank you in advance for answering these questions. Please answer ASAP, thank you and good luck: 1. Explain the historical circumstances that led to t
Solve x2 + 1/2x +1/16=4/9