jonah420
jonah420 jonah420
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

Tguerry2
Tguerry2 Tguerry2
  • 01-10-2019
3.50 is the cost of a 5 pound bag of apples. 1 pound bag is $.07 — .07 • 5 = 3.50. So them at means .7 • 7 = $4.90
Answer Link
Muhaha
Muhaha Muhaha
  • 01-10-2019

Answer:

x = $4.90

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 7 pounds of apples

5/3.50 = 7/x   <-----  (Cross multiplying to solve )

(FRACTION ABOVE)

 

5x = 7 * 3.50

x = $4.90

Answer Link

Otras preguntas

¿Qué vale ochenta y cinco euros?
What kind of mindset does Mark need to embrace to be successful? Describe the impact of mindset on success​
which of the following sets of inequalities​
with the use of relevant illustrations, discuss the view that expenditure approach= output approach= income approach ​
The figure below is a scatterplot for paired data (x, y), with x values on the horizontal axis and y on the vertical axis. The tick marks are spaced 10 units ap
what is computer generation​
Can you do this because it is confusing the thing is y=mx+c and also it is not 1/2x+0.5
write the following situation as a proportion, 10 sandwiches feed 8 kids, how many sandwices will feed 30 kids
how are magneted fields generated?​
a possible cause of favourable material price is