jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Car Rental company A charges $29 a week, plus $13 per kilometre driven. Car Rental company B charges $85 a week, plus $6 per kilometre driven. Determine the dis
Find the roots. Answer the question below.
How to solve number 13
What is the significance of exactly 2 syllables following each week in a pound we were cool but Gwendolyn brooks
When the notes of a chord are played in succession rather that simultaneously, it is called an A. arpeggio B. appaggiatura C. affetuoso D. all’ottava
during Mississippian period many Native American groups that a large field where they primarily grew A. Rice B.maize C.cotton D.soybeans
Two factors that determine the rate of stream erosion
The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers. Let f(x)=3x+5 and g(x)=x^2 Find (f+g)(x) A. x^3+5 B. 3x^2+5 C. 3x^3+5x^2 D. x^2+3x+5
Multiply. The question is in the picture.
Can someone please help me with these math problems ASAP?! Thanks in advance! ;)