zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

what two large alliances took shape before the beginning of world war 1
Sacha has 4 quarters in her pocket.she has 6 timés as many quarters in her piggy Bank. Draw a picture to show thenumber of quarters sacha has in her piggy Bank.
Simplify 2(5x-3)-(2x+4), 24x-12y+40÷4, (2x)(3y)+2(-xy)
What is a federal scout
In a right-angled triangle, the side opposite the right angle is unknown, how do you find out the unknown length? (Hypotenuse I think)
Who do you think snitched on Anne Frank and her family?
The last of Wilson's Fourteen Points called for
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
area is 320 square feet width is 4/5 length
Why was nature so important to Anne Frank? (The Diary of Anne Frank) Please help!!!