trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

solve each system using substitution x=-2y=1 x=y-5
Do natural numbers have multiplicative inverse
I have to solve for b but I can't figure it out
what is log8 1/64=-2
As we find with most songs, in poetry A. meanings are hidden in imprecise words. B. each couplet must rhyme. C. there's no specific point of view. D. sound and
“[F]reedom of conscience, freedom of person, freedom of trade and business pursuits, universality of freedom and equality. This is our high destiny, and in natu
You create 15 centerpieces for a party in 5 hours. a) what is the unit rate? b) how long will it take you to make 42 centerpieces? Help Please :)
In the book number of stars how did Annemarie show kindness to her younger sister?
Find the unknown side length for the rectangle. Area = 1.5 m2 A. 1 m B. 1.5 m C. 2 m D. 3 m
the shaded rectangle shown below is a scale drawing of a rectangle whose area is 288 scale feet. what is the scale factor of the drawing?