metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

A wave is turned back when it meets the boundary of the medium in which it is traveling. The wave is said to have undergone
Pictures that we receive from space are of what
based on the excerpt why does churchill view iron curtain as a threat
¡ya sé! voy a ______ de la celebration Para recorder El momento en una pelcícula
PLEASE HELP ASAP!! WILL GIVE BRAINLIEST. Graph y=2x^2 - x - 6 using the quadratic formula. Please show steps.
Mr. jernigan owns a piece of land on which he grows corn. corn production annually requires ​$6 comma 0006,000 in​ seed, ​$3 comma 0003,000 in​ fertilizer, and
WILL GIVE BRAINLEST PLEASE RESPOND FAST
You are planning to hire a full-time electrician who will work 40 hours per week. If you plan on giving this new hire three weeks' vacation as a benefit, how ma
What is the difference between a ribonucleic acid and a deoxyribonucleic acid?
Write an equation in standard form of the line that passes through the given points. ​ (0, 3), (2, –3)