bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bag of broccoli costs $2.88. What is the price per ounce

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 04-06-2019

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

So 2 pounds = 32 ounces

Write a proportion:

$2.88 / 32 oz = x / 1 oz

Solve:

x = $0.09

The price per ounce is $0.09.

Answer Link

Otras preguntas

Approximately how many miles apart are Petrograd and Moscow ? A. 200 B. 350 C. 500 D. 650
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6
what is the volume of an area? what is a polynomial?
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
What is the meaning of the root word caust
What part of the cell produces ATP for the blueberry plant to grow? A. Mitochondrion B. Cytoplasm C. Ribosome D. Nucleus
why did europeans feel superior to islam
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
Write -90.85 as a mixed number in simplest form.
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6