hgtfdtdytrytdy4668 hgtfdtdytrytdy4668
  • 05-05-2019
  • Mathematics
contestada

A washer and a dryer cost $696 combined. The washer costs $46 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

emma100803
emma100803 emma100803
  • 05-05-2019

You're buying two items, we can represent them as X. First you set one of the X's to be the dryer, and since we know that the washer costs 46 more than the dryer, that can be represented as X + 46. The equation can be written as follows:

x + (x + 46) = 696

2x + 46 = 696

2x = 650

x = 325

Therefore, the dryer costs $325, and the washer costs $371

Answer Link

Otras preguntas

The novel Uncle Tom’s Cabin, which effectively the unfairness toward black people, was a major influence in the antislavery movement. (A) portrayed…strengthenin
The tropical climate zone is in which two states?
Because the majority of the evening cable TV programs available dealt with violence and sex, the parents decided that the programs were for the children to watc
Ratio equal to the ratio given 12:7
Which sentence correctly forms the plural of the letter R? A. Three R's make up her initials.
Patrick ate 3/5 of a small pizza on Friday night. For lunch on Saturday , he ate 1/2 of the leftover pizza. How much pizza did he eat for lunch on Saturday?
Why did the goverment ration goods for people to buy?
Why does 2 pi divided by 1/3 equal 6 pi?
What type of reaction occurs when you strike a match?
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?