kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

triangle ABC has the vertices A, (-6,2) B (-9,1), C (1,-6). What would be the vertices of ABC' after a reflection across the x-axis
Which sentence is punctuated correctly? A. Wordsworth is lonely at the start of his poem; however; his mood changes when he sees the daffodils. B. Wordsworth
what is the sum of 3 times m and 4 times m
to decrease an amount by 24% what single multiplier would you use​
Is (2,-3) a solution for the linear equation y = 4x - 5? Justify your answer
Are both of these answers correct? Thank you to anyone who answers, it really helps me
_______ soil is the least permeable type of soil. A. Sandy B. Loam C. Clay D. Silty
Mr. Sheffield earns 2680per month after taxes. He budgets 3/10 of his income for his mortgage, 15% for food and clothing, 13% for utilities, 1/8 for his car pay
What caused the economic panic’s in the 1800sn
work out length of side bgive your answer to 1 decimal placeplzzzz hhheellpp​