Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

use the number line to solve 235 +123
1.)$3 for bagels; &9 for 24 bagels 2.) $12 for 3paperback books ; $28 for 7 pPerback book (Determine if each pair of rates is equivalent .explain your rea
rename the number 120,000 ten thousands
How did the US change socialy between 1776 and 1870?
Which of these painters produced the most self-portraits along with numerous portraits of wealthy merchants? a. Poussin b. Vermeer c. Caravaggio d. Rembrand
An animal shelter has 36 kittens and 12 puppies for adoption. What is the ratio of puppies to kittens.
Can u guys explian this problem to me:(-9)(-6)(15)(-7+7)
What Two decimals are equivalent to 0.9
America changes through times of ___ and cooperation.
How did the English bill of rights influence the U.S. Constitution?