lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Find all local extrema for f(x, y) = 2y3 + 12x2 − 24xy. (if an answer does not exist, enter dne.) local minimum (x, y) = local maximum (x, y) =
How did “the Magna Carta” lead to the English bill of rights?
"the american electorate began seriously to question the competence of the bush administration as a result of
Prior to the 20 century, the largest intercontinental migration of people in history was
what is the work and answer for this question 3x-8y=2 y=-3x+20
ABCD is a trapezoid. AB= 2.5cm, and CD= 4cm, and the area= 6.5cm squared. What is the altitude of the trapezoid?
How do the “Secret Annexers” deal with 26 trays of strawberries
Tiffany starts with 16,000 in her savings account and deposits an additional $25 every week the michelle syarts with 9,000 in her savings account and deposit an
what is P(A^B^C) HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!
which is more fossil turtle or tarantula