ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Sophia used 4/8 yards of string. She used 1/6 of the string for a school project how many yards of string did she use for her project A. 5/6 B. 1/3 C. 1/12 D.
What brought about the rise of a political class in the beginnings of human society? A. Economic Stability B. Farming Practices C. A need for Leadership D. The
List two simple and practical ways in which water can be conserved in the laundry room. In your own words, explain how these strategies might have an effect on
Which mortgage clause prevents someone from assuming a loan?
Prove that n^2 > 2n + 1 for all natural numbers n >= 3
According to the pie chart, on what percentage of the region's land (eastern asia) do people grow crops such as tea and rice? Question 15 options: 4 percent 21
Western europeans wanted to expensive goods from southeast and east asia true or false
How do you write 6 3/5 as a decimal in simplest form?
A party to a lawsuit that has an actual stake in the outcome of the case has:
Use the following passage to answer the question. (1) Water is something most of us take for granted. (2) If we need a cold drink or want to take a shower, wa