jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

What did Minoans produce for export in their dry, rocky environment? figs, cheese, and nuts grain, wood, and copper olives, grapes, and sheep purple dye, glass,
A box has 16 candies.12 red and 4 yellow.If you were picking candies from the box without looking.How many candies would you hav to pick up to be certain to fin
Ocean pollution has increased as people are disposing more and more waste. Explain.
Suzie is generating an expression equivalent to 3x-4+5(6x-8). Her work is shown below. Step 1: 3x-4+30x-40 Step 2: 27x+36 Step 3: 9(3x+4) Question 1- Which step
14. Day was dying; the poplars fled, Which technique is being used? Simile, Metaphor, Personification, or Hyperbole How do you figure?
During unusually cold weather, the temperature in Miami Beach was 10°C. This was 12 degrees more than Tallahassee. What is the temperature in Tallahassee?
Giving 50 Points for this!!
Write the following algebraically, using x as your unknown. I think of a number, multiply it by 2, subtract 3 and multiply the result by 4
name of the king to support the construction of janki tempe
PLEASE HELP! PREPARING FOR EXAMMMM! ​