jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

does lily plant carry out photosynthesis
What is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through the points (2, 7) and (4, −1) ? y=−4x+15 y=−4x+12 y=−4x+30 y=
Most of the earth's surface land is required to produce enough food for the population. True False
Help me please !! ( I will mark brainliest)
Write two division problems related to the multiplication problem below 8 times (-2)=-16
Which pair of lines in these poetic passages uses onomatopoeia? Weary with toil, I haste me to my bed, The dear repose for limbs with travel tired, But then beg
How did the Battle of Marathon pave the way for Alexander of Macedon?
A.j. is a 16-year-old who has just started soccer practice at school. she complains of increased shortness of breath with exercise, and describes having a hard
a short essay discussing the characteristics of early Italian Baroque art and the movement's relationship with Renaissance and Classical art.
B. X(3,2) L(2,5) W(4,4) C.X(0,-3) L(-1,0) W(1,-1) D.X(-1,1) L(0,2) W(2,0) Geometry math question