vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

1/2÷2 what does that equal
What role of today's federal government did Theodore Roosevelt first champion during his presidency? A. The regulation of food and drug industries B. Restrictio
Which of these does not describe how the Greek government regulated the economy of Ancient Greece? A) It levied taxes on the wealthiest Greeks in times of need
I'm supposed to draft a critical response essay that compares and evaluates Ray Bradbury's "A Sound of Thunder" and Gloria Skurzynski's "Nethergrave", but I don
A reason that the Intolerable Acts of 1774 angered colonists was that they
F(x)=x^3 and G(x)=-3x^3. Which statement best compares the graph of G(x) with the graph of F(x)?
Please can someone answer this question! Worth 15 points
Classify the triangle by its sides the lengths of the sides are 6,8,and 8
the oldest known vascular plants in the northern hemisphere are Devonian
Her gross pay at the end of 7 work day is 35h + 56 dollars. What expression represents her gross pay each day