Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

A football player experiences acute pain in his knee. Which of the following methods can a doctor use to diagnose the reason for the pain? (5 points) Use infrar
What is 0.4 recurring as a fraction?
Examine the words listed below. graphic autograph photography telegraph phonograph What root word do all of these words share?
An Interior wall measures 4.5 yards by 3.25 yards. What is the size of the wall in square feet?
Which pair of transformations is the same as a reflection across the y-axis A. a rotation of 90° counter-clockwise and a reflection across the x - ais B. a
what is the slope of the line between (3,-4) and (-2,1)?
Which statements are true about the Homestead Strike? Choose all answers that are correct. Several workers and detectives were killed during the strike. Carne
What type of connection can you make between markupsand tips or taxes? What type of connection can you makebetween markdowns and discounts? Explain youranswer.​
How the hydrosphere and biosphere interact in this swamp?
Which of the following best explains the purpose of the English Bill of Rights:To ensure a king did not violate the rights of the peopleTo bring a republic to t