jnannsbwnw96421 jnannsbwnw96421
  • 01-06-2018
  • History
contestada

The _______ was the most important trade route through the appalachian mountains.

Respuesta :

jimmymaxwell171
jimmymaxwell171 jimmymaxwell171
  • 05-06-2018
I believe it would be Cumberland Gap 

hope this helps! let me know if its right.
Answer Link
ryleeovermyer
ryleeovermyer ryleeovermyer
  • 30-07-2020

Answer:

Erie Canal

Explanation:

I promise:) i just got it right!!

Answer Link

Otras preguntas

What is a fraction? And how do they work?
45 pts 1 easy question #3 please help asap !! will give branliest
NEED HELP QUICLY PLEASE
A 3-yard piece of rope costs $14.94. What is the price per foot?
Point J is on line segment IK. Given JK = 2x - 1,IK = 3x + 2, and IJ = 3x - 5, determine the numerical length of JK. Answer: JK 2 Submit Answer​
Help meee please the one i clicked on was by accident thanks
How much are balienciaga cost
how does a doctor help us to make our life healthy explain with examples? PlZz try and answer uhr self.........;:,​
Solve |2x-8| > 4 graph the solutions on the number line
My Dog loves travelling in fast cars into negative​